אינדקס האתרים המוביל והמקצועי בישראל. כל האתרים הכי שימושים ופופולריים במקום אחד.
בית חדשות הורי הלוחמים שנעצרו פנו לשר הביטחון בנט, “מביעים דאגה”

הורי הלוחמים שנעצרו פנו לשר הביטחון בנט, “מביעים דאגה”

הורי החיילים מנצח יהודה המעורבים בקטטה עם הבדואים במכתב לשר הבטחון הנכנס נפתלי בנט. במכתב, מגוללים בפניו ההורים את העוול שנעשה עם בניהם ואת ההתייחסות הקלוקלת של מערכת הבטחון המופנית כלפיי בניהם וטוענים שאין הנחיות ברורות ללוחמים בסוגיות ערכיות. ההורים מביעים דאגה רבה למתרחש במערכת הבטחון.

מעצרם של חיילי נצח יהודה המעורבים בקטטה עם הבדואים בדרום, הוארך באחרונה במספר ימים נוספים. נכון לעכשיו נמצאים במעצר כשמונה לוחמים, עד לדיון בעניינם. לוחם נוסף שהסכים לעסקת טיעון, החל לרצות את עונשו. במכתב שמשגרים הערב ההורים, דורשים משר הבטחון הנכנס נפתלי בנט, את התערבותו בשתי סוגיות עקרוניות החשובות לבטחון ישראל בפן הלאומי. במכתב, קובלים ההורים על כשלים ערכיים בחקירת מצ”ח.

ראשיתו של המכתב מתחיל בכך כי בפנייה שישגרו ההורים לפניי מספר שבועות לרמטכ”ל, לא נענו עד עתה. ההורים מביעים את דאגתם ומציגים בפניי שר הבטחון שתי סוגיות עקרוניות המשפיעות לטענתם על רוח הלחימה בצה”ל, וזאת במסגרת התנסות ההורים עם הייחס המופנה כלפיי ילדיהם מצדו של צה”ל. שתי הכותרות בהן מבקשים ההורים להעביר לשר את הסוגיות הצריכות תיקון והבהרה לעתיד הן: “בריחה, או חתירה למגע?” במסגרת סוגיה זו נשאל אחד מהלוחמים העצורים על ידי חוקר מצ”ח למה לא ברח כאשר קיבל את האיומים. שאלה מקוממת זו, המוכיחה על כך כי הרוח הנושבת בצה”ל נקבעת על ידי הפצ”ר ולא ע”י הרמטכ”ל. סוגיה נוספת שמעלים הורי הלוחמים היא “ערבות הדדית או תקיפה בצוותא?” במסגרת סוגיה זו, הואשמו מספר חיילים בגין “תקיפה בצוותא” על אף שלא הרימו יד על איש. נוכחותם למעשה מנעה התפרצות אלימה יותר מצד הבדואים. מדובר באשמת שווא אשר פוגעת בערך החברות והערבות ההדדית בצה”ל. סוגיות אלו מוכיחות כי נדרשות הבהרות מה הערכים המצופים מלוחמים, ואת תשומת לבו האישית של השר לחידוד הדברים.

צילום: שחר לוי, משרד הביטחון

לסיום, פונים הורי הלוחמים לשר הבטחון: “כהורים שמסרו את בניהם לידי מפקדי צה”ל ושילדיהם לקחו על עצמם להגן על מדינת ישראל גם במחיר חייהם חס וחלילה, אנו מצפים לדעת שערכים בסיסים אלו של אחריות וחתירה למגע יחד עם חברות וערבות הדדית הם לא סיסמה נבובה, אלא אמת שבאה לידי ביטוי גם במציאות בשטח, בחדרי החקירות של מצ”ח. אנו דורשים משר הבטחון להבהיר מה הם הערכים המצופים מלוחמי צה”ל.”

לטענת אחד מהורי החיילים: “הפרקליטות הערימה קשיים בכל הכתב אישום. הדברים מוגזמים, מופרכים מהמציאות. וזאת על מנת שהחיילים יתפשרו גם על דברים שלא עשו. הפרקליטות פשוט יצאה מפורפוציות. “תקיפה בנסיבות מחמירות” שהפרקליטות מנסה להאשים, אין מושג כזה כאשר ישנה אולי שריטה למישהו שמניין לנו לדעת איך זה ארע. אני מדגיש: מדובר בכתב אישום לא מהמציאות, בשום מדינה בעולם אין דברים כאלה, זה אף גובל בליצנות” ההורה מדגיש כי הלוחמים לא מוכנים להתפשר על כך שירשם על שמם רישום פלילי בשום אופן.

למכתב צורף המכתב ששוגר לרמטכ”ל לפני מספר שבועות.

(ביקרו 12 פעמים, 1 ביקרו היום)