אינדקס האתרים המוביל והמקצועי בישראל. כל האתרים הכי שימושים ופופולריים במקום אחד.
בית חדשות סופרים לאחור: לראשונה בהסטוריה המנדט להרכבת ממשלה עובר לכנסת

סופרים לאחור: לראשונה בהסטוריה המנדט להרכבת ממשלה עובר לכנסת

[ad_1]

הספירה לאחור לבחירות 2020 החלה: לראשונה בתולדות ישראל, היום (חמישי) יודיע הנשיא ליושב ראש הכנסת כי אף מועמד לא הצליח להרכיב ממשלה – והמנדט להקמתה חוזר לכנסת ל-21 הימים הקרובים. במהלך שלושת השבועות הללו כל אחד מחברי המשכן שיזכה לתמיכתם של 61 חברים, יוכל לנסות להרכיב ממשלה וקואליציה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אם עד ל-11 בדצמבר בחצות אף חבר כנסת לא יצליח להעמיד סביבו קואליציה הכנסת תפזר את עצמה אוטומטית, מבלי צורך בחקיקה, וישראל תצא למערכת הבחירות השלישית בתוך שנה אחת. על פי סעיף 10 לחוק יסוד: הממשלה, החל ממחר ולמשך 21 ימים, רשאים רוב חברי הכנסת (61 לפחות) לבקש מהנשיא בכתב להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על חבר כנסת מסוים. היום ב13:15 ייפגשו הנשיא ריבלין ויו”ר הכנסת אדלשטיין, והמנדט להרכבה יועבר מריבלין לכנסת.

תכלית התקופה הקרובה: לתת הזדמנות אחרונה לחברי הכנסת – כולל גנץ ונתניהו – להביא להרכבתה של ממשלה לפני התפזרות הכנסת ויציאה למערכת בחירות נוספות, שלישית תוך פחות משנה. מהרגע שהוגשה לנשיא בקשה שכזו, עליו להטיל את התפקיד להרכיב ממשלה על חבר הכנסת שצוין בבקשה – תוך יומיים.

לחבר הכנסת שהתפקיד להרכיב ממשלה הוטל עליו, יהיו 14 ימים לעמוד במשימה. אם בתוך שלושת השבועות הללו לא תוגש לנשיא בקשה מרוב חברי הכנסת – עליו להודיע ליו”ר הכנסת שלא הוגשה בקשה. במקרה שכזה הכנסת תתפזר – והמדינה תלך לעוד מערכת בחירות.

האפשרות הראשונה והסבירה יותר היא שאף חבר כנסת לא יצליח במשימה – ואז הכנסת תתפזר מעצמה על פי חוק, וכעבור 90 יום בדיוק – ה-10 במרץ, נגיע לבחירות שלישיות. אלא שהתאריך הזה נופל בדיוק על פורים, ולכן הבחירות יוקדמו בשבוע ויתקיימו, כפי שמסתמן, ב-3 במרץ.

האפשרות השנייה והפחות סבירה שעומדת על הפרק היא שבדרך כלשהי אחד מחברי הכנסת בכל זאת יצליח לגייס סביבו 61 חברי כנסת עוד לפני ההתפזרות האוטומטית של הכנסת. אם זה אכן יקרה, הנשיא יטיל עליו להרכיב ממשלה ויקצה לו שבועיים ימים בלבד לצורך כך.

בנאום שנשא בגני התערוכה בתל אביב הודיע גנץ על החזרת המנדט – ותקף בחריפות את נתניהו, בעיקר בשל בלוק הימין: “בימים האחרונים הפכתי כל אבן וסילקתי כל גרגר חול בניסיון להקים ממשלה המציעה לישראל מנהיגות של כבוד, מוסר וערכים. מנהיגות שנשכחה. מולי הוצב בלוק המתקשה לראות, המתעקש לראות את טובתו האישית של אדם אחד לפני טובתם של החולים השוכבים במסדרונות. מול גרגרי החול שסילקתי – הוצבה חומת מפסידים המתעקשים למנוע מאזרחי ישראל להקים ממשלה בראשות אלה שניצחו”.

גנץ: “שחרר את המדינה מעניבת החנק וכנס למשא ומתן”

“נותרו כעת 21 ימים כדי לממש את ההכרעה, אלו 21 ימים גורליים שבהם תיבחן הדמוקרטיה במבחנה החשוב ביותר”, הדגיש גנץ. “גם הימים אלה אעמיד את עצמי, את לוח הזמנים שלי ואת המשאבים כדי שאפשר יהיה לקיים משא ומתן מהיר , כדי לקיים ממשלה שתוציא את ישראל מהשיתוק הטוטאלי שכפו עלינו בוני הבלוקים, שתוציא את החולים מהמסדרונות… נתניהו – המדינה לא שלך, לא שלי – המדינה היא של אזרחיה: יהודים, ערבים, דתיים וחילונים כאחד. שחרר את המדינה מעניבת החנק וכנס למשא ומתן”.


פגישת הנשיא עם נתינהו וגנץ
הנשיא יודיע לראשונה: אין ח”כ שיכול להרכיב ממשלה | צילום:
עמוס בן גרשום, לע”מ

_OBJ

נתניהו: “מוכן בלי תנאים מוקדמים להיכנס לשיח מיידי”

דקות לאחר שגנץ סיים לנאום, נתניהו פרסם סרטון ובו הגיב לחלק מדבריו של יו”ר כחול לבן. “לא אתייחס לדברים המופרכים שאמרת הערב והכישלון שלך בהקמת ממשלת אחדות. זה לא שלא הצלחת לפרק את הבלוק. כמו שדרעי אמר היום, אתם בעצמם פניתם למפלגות החרדיות וניסיתם לשדל אותם בכל שיבואו שיצטרפו אליכם לשלטון. חוץ מזה היית מוכן להקים ממשלת מיעוט עם ממשלת טרור. אבל דבר אחד אמרת נכון – ישראל זקוקה לממשלת אחדות; הרי כולם רואים מול מה אנחנו עומדים היום, אנחנו במערכה מול אירן בחזיתות שונות, לכן למען האחדות אנחנו צריכים ממשלת אחדות. יש לנו הזדמנויות היסטוריות אבל יש גם אתגרים כבירים. עונה לך בצורה הבאה: מוכן בלי תנאים מוקדמים להיכנס לשיח מיידי עוד הערב להקים ממשלת אחדות, אם נלך יחד – נצליח‎‏”.

[ad_2]
Source link

(ביקרו 1 פעמים, 1 ביקרו היום)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.